Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Load dll in vb.net through exe

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Hector. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Hector στις 19-06-2009, 11:12. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-06-2009, 10:13 51835

    Load dll in vb.net through exe

    Καλημέρα σε όλους.

    Ενδιαφέρομαι να δημιουργήσω ένα exe στη VB.NET το οποίο να φορτώνει/καλεί dlls.
    Υπάρχει κάποιο documentation πάνω σε αυτό ή γενικά στο σκεπτικό αυτό?

    Ευχαριστώ.
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  19-06-2009, 10:56 51837 σε απάντηση της 51835

    Απ: Load dll in vb.net through exe

    Τί ακριβώς εννοείς? Τα assemblies που δημιουργεί το .ΝΕΤ είναι dlls και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις άνετα απλά προσθέτωντας τα ως reference. Μήπως εννοείς πως να καλέσεις κάποιο Win32 dll αντί για κάποιο .NET assembly? Στην περίπτωση αυτή το Declare statement το οποίο λέει στον compiler ότι υπάρχει κάποιο function σε ένα εξωτερικό dll και πως καλείται. Δες το Platform Invoke Examples για μερικά παραδείγματα.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  19-06-2009, 11:12 51840 σε απάντηση της 51837

    Απ: Load dll in vb.net through exe

    Παναγιώτης Καναβός:
    Τί ακριβώς εννοείς? Τα assemblies που δημιουργεί το .ΝΕΤ είναι dlls και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις άνετα απλά προσθέτωντας τα ως reference. Μήπως εννοείς πως να καλέσεις κάποιο Win32 dll αντί για κάποιο .NET assembly? Στην περίπτωση αυτή το Declare statement το οποίο λέει στον compiler ότι υπάρχει κάποιο function σε ένα εξωτερικό dll και πως καλείται. Δες το Platform Invoke Examples για μερικά παραδείγματα.


    Ναι, έχεις δίκιο. Δεν ήμουν αρκετά σαφής. Εννοώ να φτιάξω ένα exe στο οποίο θα καλούνται dlls που θα έχω στήσει εγώ.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems